Agresywna interwencja grupy sędziów w biurze prezydenta Sądu Apelacyjnego w Poznaniu

Agresywna interwencja grupy sędziów w biurze prezydenta Sądu Apelacyjnego w Poznaniu

Świadectwo dramatycznej sytuacji, która miała miejsce niedawno w sądzie apelacyjnym w Poznaniu, podał do wiadomości publicznej sędzia Piotr Schab, dzierżący tytuł Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych.

Sędzia Schab opowiedział o zdarzeniu, kiedy to zbiorowość sędziów bez zapowiedzi wtargnęła do biura prezesa poznańskiego Sądu Apelacyjnego. Ich działania były skierowane na wymuszenie na nim rezygnacji ze swoich obowiązków zawodowych.

Sędziowie nie szczędzili wulgaryzmów, a nawet groźby przemocy fizycznej wisiały w powietrzu, jeżeli prezes nie zastosuje się do ich presji. To wydarzenie jest traktowane jako czyn karalny i taka również będzie konsekwencja dla tej grupy sędziów – oświadczył sędzia-rzecznik.

„Nie damy za wygraną, nie ulegniemy presji i nie zmienimy naszego stanowiska, że sędziowie, jak każdy inny obywatel, muszą być pociągani do odpowiedzialności prawnej za swoje działania, a nie być traktowani na specjalnych zasadach” – kontynuował sędzia Schab.

Organizacja Prawnicy dla Polski publicznie wyraziła wsparcie dla prezes Sądu Apelacyjnego w Poznaniu, który doświadczył zastraszania. Stowarzyszenie apeluje do Krajowej Rady Sądownictwa, Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Krajowego o podjęcie natychmiastowych kroków mających na celu potępienie i ukaranie sprawców tego incydentu.