Będzie most z Lubonia do Czapur

Będzie most z Lubonia do Czapur

Wreszcie dobra wiadomość, która otrzymało miasto Luboń z powiatu poznańskiego. Okazało się, że otrzymano dofinansowania do prygotownia dokumentacj, która niezbędna jest do uzyskania decyzji, pozwalającej na rozpoczęcie wznoszenia mostu pomiędzy Luboniem a Czapurami. Sprawdzamy, co więcej wiadomo w tym temacie.

Dofinansowanie

Projekt ma powstać dzięki dofinansowaniu, które pochodzi z Rządowego Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Drogowej – Mosty dla Regionów. Most ma powstać nad rzeką Wartą, w ciągu nowoprojektowanej drogi powiatowej, łączącej Luboń z Czapurami. Na północ od lubońskiej Luveny. Inwestycja, którą poprowadzi Starostwo Powiatowe w Poznaniu ma zostać w 80% sfinansowana z budżetu państwa. Pozostałe 20% jej kosztów poniosą wspólnie Starostwo Powiatowe, Miasto Luboń oraz Gmina Mosina. Każde z nich po równej kwocie.

Trwa tworzenie dokumentacji

Do budowy jeszcze daleko, ale właśnie ruszył proces tworzenia dokumentacji projektowej trwa zwykle wiele miesięcy. To bardzo dobre wieści dla mieszkańców tych okolic. Kwota otrzymanego dofinansowania z budżetu państwa to nieco ponad milion złotych. Cała kwota inwestycji wynosi 1 267 362 zł.

Korzystne zmiany dla Aglomeracji Poznańskiej

Jakiś czas temu, starosta Jan Grabkowski mówił o tym, że inwestycja wpłynie na rozwój Aglomeracji Poznańskiej. DO najważniejszych aspektów warto dodać fakt, że most połączy bezpośrednio gminy Luboń i Mosina, a pośrednio także Puszczykowo, Komorniki i Kórnik. Szacunkowy koszt całej inwestycji  wyceniano wówczas na około 94 mln zł. W związku z galopującą inflacją, kwota ta z pewnością będzie jednak wyższa.

Most powinien powstać już dawno temu

O potrzebie powstania tego połączenia mówi się od lat. Wiadomo, że przeprawa ułatwiłaby mieszkańcom dostęp do infrastruktury zlokalizowanej w granicach Aglomeracji Poznańskiej, a także znacząco skróciło by to czas przejazdu. To także odciążenie od pozostałych drógw okolicy. Dodatkowo most umożliwi Państwowej Straży Pożarnej otwarcie posterunku pożarniczego na terenie poligonu Szkoły Aspirantów PSP, z którego dzięki nowej przeprawie mostowej skróci się czas dotarcia służb do miejsca zdarzeń, między innymi pożarów i wypadków w okolicach Lubonia i Czapur.