Planowane połączenie pociągowe Poznań – Leszno może pojawić się w grudniu

Planowane połączenie pociągowe Poznań – Leszno może pojawić się w grudniu

Wygląda na to, że z początkiem grudnia, pasażerowie komunikacji kolejowej mogą spodziewać się dodatkowego usprawnienia podróżowania pomiędzy Poznaniem a Lesznem. W rozkładzie jazdy ma się bowiem znaleźć nowe połączenie – pociąg pospieszny – który będzie obsługiwany przez samorządowy regionalny przewoźnik, Koleje Wielkopolskie. Takie połączenie wynika z konieczności odpowiedzi na oczekiwania mieszkańców – informuje przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, Robert Pilarczyk.

Komunikacja kolejowa na terenie województwa wielkopolskiego jest obsługiwana przez Koleje Wielkopolskie. Regionalny przewoźnik ten jest własnością samorządu województwa i odpowiada za obsługę lokalnych tras, w tym około 20 połączeń Poznań-Leszno. Aktualnie są to pociągi, które zatrzymują się na każdej stacji w drodze do celu. Niemniej jednak, od grudnia planowane jest wprowadzenie do rozkładu jazdy pociągu pospiesznego na tej samej trasie, co może stanowić konkurencję dla ofert Intercity i Polregio.

Robert Pilarczyk, Dyrektor Departamentu Transportu w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu, potwierdza plany wprowadzenia tego szybkiego połączenia. Będzie to jeden pociąg dziennie, który jako pospieszny osiąga prędkość do 160 km/h. Na trasie Poznań Główny – Leszno planowane są jedynie cztery przystanki: Poznań Dębiec, Mosina, Czempiń i Kościan. Pociąg z Leszna ma odjeżdżać o godzinie 18:15, natomiast powrotny kurs z Poznania do Leszna jest zaplanowany na godzinę po 21:00. Szacowany czas przejazdu wyniesie około 50 minut. Jak podkreśla Pilarczyk, choć nie są to najbardziej preferowane godziny podróży, to jednak w godzinach szczytu dostępne są już pociągi zatrzymujące się na wszystkich stacjach. Ten nowy pociąg pospieszny nie zastąpi żadnego z obecnych połączeń osobowych, a jedynie będzie dodatkowym udogodnieniem w rozkładzie jazdy.