Poznański Pchli Targ zmienia lokalizację po 22 latach istnienia

Poznański Pchli Targ zmienia lokalizację po 22 latach istnienia

Znany pchli targ w Poznaniu, który trwa nieprzerwanie od 22 lat, niedługo przeprowadzi się na nowe stanowisko. Właściciele targu zdecydowali, że pora na zmianę i przenoszą swoją działalność do Komornik. Już 5 maja miłośnicy staroci będą mieli możliwość odkrycia nieznanych skarbów na parkingu Centrum Handlowego Auchan. Przed finalnym przeprowadzeniem targu do nowej lokalizacji, odwiedziliśmy dotychczasowe miejsce działania – centrum handlowe M1 – które stanie się częścią historii tego miejsca.

Niedzielne poranki, godzina 6:00. Pierwsi klienci zaczynają się pojawiać na horyzoncie poznańskiego pchlego targu przy CH M1 na Franowie. Sprzedawcy zjawiają się na miejscu około godziny 5:00, aby zająć swoje ulubione i stałe punkty sprzedaży. Opłata za stoisko handlowe wynosi 30 złotych, a druga taka sama suma jest pobierana za miejsce postojowe. Niektórzy z wystawców mają tu stałe miejsce od ponad dziesięciu lat i co tydzień oferują swoje produkty, takie jak firany, ubrania, obrazy, stare płyty, aparaty, dywany czy monety.

Na pchlim targu można znaleźć dosłownie wszystko, w tym nawet antyki. To właśnie one połączyły dwóch założycieli poznańskiego targu staroci: Wojciecha i Piotra. Zainteresowanie antykami przekształciło się w biznes, gdy zaczęli oni regularnie odwiedzać giełdy we Wrocławiu i Bytomiu.

„Początkowo planowaliśmy otworzyć sklep z antykami na ulicy Głogowskiej”, mówi Wojciech Mańkowski, jeden z właścicieli pchlego targu. Jednak to Piotr Robiński, współpracownik Wojciecha, wpadł na pomysł całkowitej zmiany strategii.

„W 2002 roku Piotr jechał obok starej rzeźni, po czym zasugerował: 'Czemu jeździmy do Wrocławia, kiedy możemy uruchomić naszą własną giełdę?’ „, przypomina Mańkowski.