Tradycje krawieckie i tkackie na wystawie w muzeum w Szreniawe

Tradycje krawieckie i tkackie na wystawie w muzeum w Szreniawe

Wielka gratka czeka na wszystkich pasjonatów historycznej mody i dawnego wzornictwa oraz historii okresu Rzeczypospolitej Obojga Narodów. W Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie pod Luboniem właśnie przygotowana została wystawa, na której prezentowane są prawdziwe tekstylne arcydzieła.

Tradycje krawieckie i tkackie

Ekspozycja rozwija temat stroju narodowego, który służy jako punkt wyjścia do zaprezentowania dawnych tradycji rzemieślniczych w krawiectwie i tkactwie XVI-XVIII wieku w Polsce.

Na ekspozycji znalazły się zarówno zabytkowe przedmioty pochodzące z prywatnej kolekcji, jak i starannie wykonane repliki strojów autorstwa twórców z pracowni Mme Chantberry oraz tkaniny współczesne wykonane w duchu dawnych technik rzemieślniczych. Wśród eksponatów podziwiać można elementy polskiego stroju narodowego, jak pasy kontuszowe i żupany, ale także dekoracje tekstylne, jak makaty buczackie, arrasy, dywany czy kobierce.

Sklepik muzealny

Po obejrzeniu wystawy muzeum zaprasza do sklepiku, gdzie zakupić można pamiątki związane z wystawą, zarówno tekstylne, jak i papiernicze. Wszystkie produkty zostały wykonane przez twórców z manufaktury Persjarnia Zambrzyckich.

Wystawa będzie dostępna w pałacu w Szreniawie jeszcze do dnia 14 grudnia.