Tragiczne skutki używania fentanylu: dramat dwojga młodych ludzi z Wielkopolski

Tragiczne skutki używania fentanylu: dramat dwojga młodych ludzi z Wielkopolski

W listopadzie zeszłego roku dochodziły do nas niepokojące wieści o tajemniczych zgonach dwóch młodzieńców pochodzących z Wielkopolski. Pierwszy tragiczny przypadek dotyczył 16-latki z okolic Poznania, której życie zgasło 11 listopada. Zaledwie dwa dni później, w jednym z mieszkań na Nowym Mieście, w samym centrum Poznania, odnaleziono martwe ciało 19-letniej dziewczyny. Radio Zet podało na antenie, że przyczyną jej śmierci był fentanyl.

Przypadki te wywołały ogromne poruszenie, o czym świadczyły liczne artykuły prasowe, między innymi w gazecie „Fakt”. Pierwsza tragedia miała miejsce 11 listopada. Młoda dziewczyna spędzała czas ze swoim 17-letnim kolegą w mieszkaniu w Suchym Lesie niedaleko Poznania. Niestety, chłopak musiał zostać hospitalizowany z powodu silnego zatrucia.

Następne zgromadzenie prasowe dotyczyło zdarzenia, które miało miejsce dwa dni później w poznańskiej dzielnicy Nowe Miasto. Tam, w jednym z mieszkań, znaleziono ciało 19-letniej dziewczyny. Mimo natychmiastowej pomocy medycznej i prób reanimacji, nie udało się jej uratować.

Analiza wyników badań przeprowadzonych na ciele 19-letniej dziewczyny z Poznania pokazała, że zażyła ona fentanyl. Jest to silny lek narkotyczny należący do grupy opioidów, który jest stosowany głównie przy intensywnym bólu u pacjentów w terminalnym stadium choroby nowotworowej lub w sytuacjach szpitalnych, gdzie inne leki przeciwbólowe są nieskuteczne. Fentanyl jest jednak też odpowiedzialny za rosnącą epidemię uzależnień i liczne zgony w Stanach Zjednoczonych.