Uwaga! Oszuści mają nowy sposób na wyłudzanie pieniędzy

Uwaga! Oszuści mają nowy sposób na wyłudzanie pieniędzy

Niestety, ale oszuści w dalszym ciągu wykazują równie dużą ilością nowych pomysłów, co bezczelnością. Dostęp do Internetu, w tym możliwość podszywania się pod inne numery dla oszustów jest szansą na zarobek. Dlatego trzeba mieć się na baczności.

Spoofing – co to takiego?

Jest to działanie, którego celem jest podszycie się pod innych numer, tak, by można było wykonać telefon do potencjalnej ofiary oszustwa, a jednocześnie nie pozostawić bezpośredniego namiaru na konkretny numer. Wszystko dlatego, że obecnie numery telefoniczne muszą być zarejestrowane, co znacznie ułatwiłoby schwytanie sprawcy lub sprawców.

W jakim sposób działają teraz naciągacze?

Znaleźli oni sposób, który częściowo bazuje na wywołaniu paniki lub strachu. Dlaczego? W sytuacjach stresowych ludziom zdarza się tracić rozsądek, są wtedy również bardziej podatni na sugestie, zwłaszcza, jeśli wydają się być sensowne. Dlatego z takich narzędzi korzystają oszuści.

Wykonują połączenie telefoniczne do danej osoby, by podszyć się pod pracowników banku. Następnie udzielają informacji o tym, iż na system internetowy banku planowany jest atak hakerski. By zapobiec utracie pieniędzy, dana osoba musi dokonać przelewu oszczędności na wskazane przez oszusta konto.

Dlaczego spoofing zyskuje popularność?

Przede wszystkim dlatego, że telefon nie jest podłączony do sieci komórkowej. Połączenie wykonuje się za pomocą sieci internetowej. W ten sposób oszuści samodzielnie wpisują numer, z którego wykonują połączenie. Oszuści wykonują połączenia losowe. Oznacza to, iż nie mają konkretnego celu. Po prostu, niczym telemarketerzy z prawdziwego Call Center, wykonują dziesiątki połączeń i udzielają tą samą informacje.

Tak naprawdę zablokowanie niebezpiecznego numeru z poziomu telefonu osoby, która odbiera połączenie jest niemożliwe. Przestępcy mogą zmienić numer, z którego dzwonią, a raczej, który wyświetla się na ekranie. Dlatego jedynym i najbardziej skutecznym sposobem na walkę z tego rodzaju oszustwami, jest nagłaśnianie sprawy, jak również przedstawianie sposób, w jaki oszuści działają.