Wzgórze Jana Pawła II. Idealne miejsce na weekendowy spacer w Luboniu

Wzgórze Jana Pawła II. Idealne miejsce na weekendowy spacer w Luboniu

Wzgórze Jana Pawła II, zwane również Wzgórzem Papieskim lub Parkiem Papieskim to kopiec zlokalizowany na terenie dzielnicy Żabikowo w Luboniu, który usypany został w latach 2001-2003, podczas budowy pobliskiego odcinka autostrady A2. Dziś miejsce to stanowi jeden z ulubionych kierunków rodzinnych spacerów mieszkańców Lubonia i okolic.

Pamiątkowy krzyż

Centralnym punktem Wzgórza Papieskiego jest ogromny krzyż. Został on zamontowany jako upamiętnienie mszy żałobnej, organizowanej ku pamięci Jana Pawła II, która odbyła się na terenie wzniesienia. W wielkim pożegnaniu Papieża Polaka, które odbyło się w dniu 7 kwietnia 2005 roku, uczestniczyło aż 10.000 mieszkańców Lubonia i okolic. Na pamiątkę tego wydarzenia powstała tam tablica i wspomniany już krzyż.

Rozbudowana infrastruktura

W kolejnych latach wzniesienie stopniowo zapełniało się kolejnymi atrakcjami i udogodnieniami dla mieszkańców. W efekcie powstał tam kompleks rekreacyjno-spacerowy. Można tam znaleźć siłownię zewnętrzną, wybieg dla psów i plac zabaw, a wszystko otaczają drzewa, rabatki i zieleń miejska. Czeka tam również infrastruktura do odpoczynku, pergola oraz strefa z tablicami edukacyjnymi.

Dla najmłodszych przygotowano tam mnóstwo urządzeń do zabawy i najróżniejszej aktywności: znajdują się tam różnego typu huśtawki, drabinki, zjeżdżalnie, piramida linowa, bujaki, piaskownica i karuzela, a także mniej typowa atrakcja – tyrolka. Dzieci mogą również zajrzeć do ciekawego miejsca – miasteczka drogowego, gdzie mogą połączyć naukę z zabawą i doszkolić się w temacie zasad ruchu drogowego.

Na uwagę zasługuje również zielony labirynt, który powstał z zasadzonych niewysokich krzewów, które uformowano w kształt krętej ścieżki. Warto również wspomnieć, że alejki kierujące się na szczyt wzniesienia można pokonać nie tylko pieszo, ale także rowerem.

Infrastruktura dostępna na wzgórzu jest nieustannie rozbudowywana.

Obchody rocznicowe

Miejsce to silnie związane jest z postacią Jana Pawła II. Nie dziwi więc fakt, ze co roku, w dniu 2 kwietnia dokładnie o godzinie 21:37 na Wzgórzu Papieskim odbywają się uroczystości związane z rocznicą śmierci Papieża. W obchodach biorą udział przedstawiciele władz miasta, ale także reprezentanci szkół, różnych organizacji i lubońskich parafii.

Jeden komentarz o “Wzgórze Jana Pawła II. Idealne miejsce na weekendowy spacer w Luboniu

Dodaj komentarz