Zalewy Nadwarciańskie: malownicze okolice na krótką wycieczkę z Lubonia

Zalewy Nadwarciańskie: malownicze okolice na krótką wycieczkę z Lubonia

Zalewy Nadwarciańskie to obszar ochrony ścisłej, który zlokalizowany jest na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego, w gminie Komorniki. Od Lubonia te malownicze okolice oddalone są o około 6 kilometrów, jest to więc wymarzona miejscówka na weekendowy wypad z przyjaciółmi czy rodzinną wycieczkę podczas ferii świątecznych.

Charakterystyczne tereny zalewowe

Powierzchnia całego obszaru Zalewów Nadwarciańskich wynosi 5,51 hektara. Teren ten jest wyjątkowy pod względem krajobrazowym, a charakteryzują go obszary podmokłe: bagna, szuwary, rozlewiska, podmokłe łąki. Tereny te regularnie znajdują się pod wodą – są to okolice zalewowe rzeki Warty, a wilgotny, rzeczny klimat stanowi doskonałe miejsce żerowania i bytowania dla wielu unikatowych gatunków zwierząt.

Szukasz pomysłów na krótką, weekendową wycieczkę? Koniecznie sprawdź propozycję wyprawy do Kuesty jurajskiej.

Unikatowa fauna i flora

Obszar Zalewów Nadwarciańskich stanowi dom dla wielu różnych gatunków ptaków, także tych rzadko spotykanych w pozostałych częściach Polski. Cierpliwi obserwatorzy mogą liczyć na niezwykły widok niewielkiego ptaszka o pięknym, turkusowym upierzeniu, który energicznie nurkuje do wody w poszukiwaniu ryb. Jest to zimorodek zwyczajny, który szczególnie upodobał sobie teren ujścia rzeki Wirynki. Można tam spotkać również bliskiego zagrożenia wyginięciem rycyka, brodźca piskliwego, dzięcioła czarnego czy remiza. Okolice te zamieszkują również kolonie bobra europejskiego, można tam również natrafić na norkę amerykańską.

Oprócz Warty, w okolicy można natrafić również na niewielką rzekę Wirynkę. Jej ujście znajduje się na wysokości Łęczycy i jest to wyjątkowo fotogeniczny, dziki obszar. To właśnie tam spotkać można turkusowe zimorodki, znajduje się tam również pomnikowy okaz sosny zwyczajnej, której wiek szacowany jest na ponad 200 lat.

Pieszo, z kijkami, na rowerze

Na obszarze Zalewów Nadwarciańskich do wyboru jest kilka tras leśnych, którymi można się udać na spacer, a w zależności od ich długości i tempa chodu może być to spacer na 1 lub ponad 2 godziny. Wycieczki można zorganizować na dystansie od 4 do 6,5 kilometra.

Jeśli nie pieszo, to okolice te warto zwiedzić również z perspektywy jednośladu – na miejscu został wytyczony niezwykle malowniczy Nadwarciański Szlak Rowerowy. To także doskonała okolica, by wybrać się na spacer z kijkami – amatorzy nordic walking znajdą tam świetne warunki do treningów. Również pasjonaci biegów leśnych mogą skorzystać z tych wymagających tras w plenerze.