Zmiana na stanowisku prezydenta Tychów: Andrzej Dziuba zakończył 23-letnią kadencję

Zmiana na stanowisku prezydenta Tychów: Andrzej Dziuba zakończył 23-letnią kadencję

W Tychach (woj. śląskie) nastąpiła wymiana na stanowisku prezydenta miasta. Andrzej Dziuba, który przez 23 lata piastował tę funkcję, z dniem 12 października przekazał obowiązki swojemu następcy. Nowego prezydenta, popularnie zwany komisarzem, ma wyznaczyć premier po konsultacjach i rekomendacji ze strony wojewody śląskiego, a jego kadencja potrwa do kolejnych wyborów samorządowych planowanych na wiosnę.

Informacja o odejściu Andrzeja Dziuby ze stanowiska prezydenta Tychów została przekazana przez Urząd Miasta. Dziuba, reprezentujący Pakiet Senacki, zrezygnował z funkcji prezydenta miasta liczącego ponad 120 tysięcy mieszkańców natychmiast po ogłoszeniu wyników wyborów do Senatu w okręgu wyborczym numer 75, składającym się z Tychów, Mysłowic oraz powiatu bieruńsko-lędzińskiego. Zdobył on ogromne poparcie – 81 134 głosy, co stanowiło 56,65% wszystkich oddanych głosów w tym okręgu. Warto dodać, że frekwencja wyborcza w Tychach wyniosła 78,63 proc.

„Zgodnie z oficjalnymi danymi Państwowej Komisji Wyborczej, mandat senatora w okręgu wyborczym numer 75, obejmującym Tychy, Mysłowice oraz powiat bieruńsko-lędziński, zdobył Andrzej Dziuba. W konsekwencji tych rezultatów wyborczych, po 23 latach pełnienia funkcji prezydenta miasta, Dziuba ustąpił ze stanowiska” – czytamy w komunikacie wydanym we wtorek przez Urząd Miasta w Tychach.