Zakład Przemysłu Ziemniaczanego – krótka historia

Zakład Przemysłu Ziemniaczanego – krótka historia

Historia Zakładów Przemysłu Ziemniaczanego jest pełna kontrastów. Fabryka została wykupiona przez niemieckie spółki od polskich rolników za sprawą Komisji Kolonizacyjnej i stała się miejscem zatrudnienia dla wielu pracowników z Niemiec i miejscowej ludności. Po zakończeniu I wojny światowej lubońskie fabryki zostały przejęte przez skarb państwa, a w latach 20. XX wieku powstał zakład o nazwie Fabryka Przetworów Ziemniaczanych Tow. Akc. w Luboniu, który stał się największym przedsiębiorstwem tego typu w Europie.

Czasy II wojny światowej

Podczas II wojny światowej przejął niemiecki okupant, a po wyzwoleniu pracownicy wznowili produkcję. W 1949 roku Fabrykę Drożdży połączono  z Zakładami Przemysłu Ziemniaczanego. Utworzono Lubońskie Zakłady Przemysłu Spożywczego. W 1992 roku przedsiębiorstwo stało się Spółką Akcyjną, a systematyczna restrukturyzacja firmy i wysokie kwalifikacje kadry pozwoliły na spełnienie wymagań rynku krajowego i unijnego.

Współczesny okres

W 2005 roku doszło do tragedii w Zakładach Przemysłu Ziemniaczanego. Zginęło 17 osób, a 10 zostało rannych, przyspieszyła upadek przedsiębiorstwa. Obecnie budynek fabryki zniszczono, a na jego miejscu powstaje nowoczesne osiedle deweloperskie. Historia zakładów w Luboniu budzi wiele kontrowersji.