Nowy, ekscytujący eksponat w Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu. Na wystawę trafiła polska replika Enigmy
To po prostu trzeba zobaczyć! Do muzeum Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu trafił właśnie wyjątkowy eksponat – jest nim polska wersja słynnej Enigmy.
Losy polskiej Enigmy
Polska replika maszyny szyfrującej powstała w latach 1940-1942, tuż po ewakuacji Biura Szyfrów i przeniesieniu go z Polski do Francji. Projekt polskiej Enigmy wykonał duet inżynierów: Antoni Palluth i Edward Fokczyński z firmy AVA. Komponenty maszyny wyprodukowano pod Paryżem, a w całość złożyli ją inżynierowie z Biura Szyfrów. Urządzenie wykorzystywano do łamania szyfrów i odczytywania tajnych wiadomości wysyłanych podczas wojny, w tym niemieckich depesz szyfrowanych Enigmą. Od niemieckiej wersji – czyli oryginalnej Enigmy – zaczerpnięto sposób działania, jednak polską replikę odróżniał wygląd i detale, np. umieszczenie okablowania łącznicy na tylnej części. Jest to unikatowy obiekt tego typu, który trzeba zobaczyć na własne oczy.
Maszyna spędziła całą II wojnę światową we Francji, a następnie trafiła do Wielkiej Brytanii, gdzie do 2020 roku stanowiła część zbiorów Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie. W kolejnych latach urządzenie można było znaleźć w Muzeum Historii Polski w Warszawie, gdzie trafiło dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To właśnie stamtąd Enigma została wypożyczona i zawitała do Poznania.
Urządzenie będzie można podziwiać z bliska w Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu do końca czerwca bieżącego roku. Według zapowiedzi kuratorów centrum, w najbliższej przyszłości na wystawę trafią również inne modele maszyn szyfrujących typu Enigma.
Centrum Szyfrów Enigma
Centrum Szyfrów Enigma to nowe miejsce na mapie Wielkopolski, które powstało we wrześniu 2021 roku. Jest to muzeum interaktywne z ekspozycjami tradycyjnymi oraz multimedialnymi, w całości poświęcone maszynie szyfrującej Enigma i tajnikom kryptologii w Polsce. Miejsce to skupia się przede wszystkim na pracy trzech polskich kryptologów i absolwentów Uniwersytetu Poznańskiego: Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego oraz zajmuje się ogólnym popularyzowaniem wojennej historii.
Wśród zaprezentowanych w centrum eksponatów podziwiać można maszyny szyfrujące. Można tam również poznać długie dzieje technik szyfrowania i utajniania informacji, a także odkryć mniej znaną historię trzech wybitnych polskich matematyków, którzy zdołali złamać kod niemieckiej Enigmy.
Bilety do Centrum Szyfrów Enigma dostępne są w cenie 20 zł (normalny) i 15 zł (ulgowy). Centrum czynne jest codziennie – poza poniedziałkami – w godzinach od 09:00 do 18:00 oraz od 10:00 do 19:00 w weekendy. Wejściówki należy uprzednio zakupić oraz zarezerwować na konkretną godzinę. Na zwiedzenie całej przestrzeni ekspozycyjnej centrum warto zaplanować sobie nawet dwie godziny.
Dokładny adres:
Centrum Szyfrów Enigma
Święty Marcin 78
61-809 Poznań
Warto zobaczyć. Enigma odegrała kluczową rolę w rozwoju i zakończeniu II wojny światowej.