Puszcza Zielonka: weekendowa wycieczka pod Luboniem

Puszcza Zielonka: weekendowa wycieczka pod Luboniem

Park Krajobrazowy „Puszcza Zielonka” to zielone serce województwa wielkopolskiego, które utworzone zostało w 1993 roku. Miejsce to położone jest około 40 kilometrów od Lubonia i doskonale nadaje się na krótką, rodzinną wycieczkę w plener.

Bogata infrastruktura

Puszcza Zielonka położona jest około 40 kilometrów od Lubonia, na terenie gmin Czerwonak, Kiszkowo, Murowana Goślina, Pobiedziska i Skoki. Powierzchnia parku wynosi ponad 12.000 hektarów. Na terenie puszczy przygotowano bogatą ofertę infrastruktury dla odwiedzających: ścieżki spacerowe i dydaktyczne, szlaki turystyczne oraz kąpieliska. Na terenie puszczy znajduje się także Dziewicza Góra o wysokości 143 metrów oraz pomnik przyrody – Dąb „Bartek”, którego obwód pnia sięga rekordowych 740 centymetrów.

Szukasz pomysłów na wycieczki w Zielona Płuca także innych regionów Polski? Koniecznie sprawdź co oferuje Puszcza Niepołomicka w Małopolsce.

Jezioro Miejskie

Aż 80% całej powierzchni Puszczy Zielonka zajmują lasy. Miejsce to jest jednak nie tylko zalesione, ale i wypełnione jeziorami, wśród nich można wymienić: Pławno, Czarne, Leśne, Kamińskie, Miejskie, Kościołek, Bolechowskie, Zielonka i Modre. Na uwagę zasługuje m. in. Jezioro Miejskie, które znaleźć można w Okońcu. Jest to typowe jezioro położone pośród leśnej roślinności, a na miejscu czeka plaża i strefa do pikników, a także parking samochodowy. To miejsce lubiane przez lokalne Morsy do uprawiania zimowych kąpieli, a także przez rodziny – do niespiesznych spacerów, najlepiej z czworonogami – wokół jeziora znajduje się ścieżka o długości około 3 kilometrów.

Ścieżki dydaktyczne

Warto również o wspomnieć o wielu ścieżkach dydaktycznych, które wytyczono w Puszczy Zielonka. Jedną z nich jest sięgająca 3 kilometrów trasa „Zbiorowiska roślinne wokół Jeziora Zielonka”. Poziom trudności tej ścieżki jest łatwy, jest to więc dobra trasa na spacery dla rodzin z dziećmi. Po drodze mija się liczne drzewne pomniki przyrody oraz malowniczą aleję kasztanowców, a na końcu można odpocząć w strefie z ławkami i miejscem na ognisko.

Inną z przygotowanych tam ścieżek edukacyjnych jest „Kraina Modrej Przygody”. Na tej około 2-kilometrowej trasie można natrafić na leśniczówkę, szkółkę leśną oraz miejsce do dokarmiania zwierząt i mnóstwo budek lęgowych. Dzięki obecności dwóch z ostatnich punktów, okolice te obfitują w ślady bytności i żerowania różnych zwierząt, np. bobrów i saren. Warto ich tam wypatrywać! Na trasie mija się również Jezioro Modre – jest to mocno zarośnięty akwen polodowcowy.

Arboretum

Miejscem, które również warto odwiedzić jest Arboretum „Zielonka”. Jest ono zlokalizowane na terenie Zielonki, w gminie Murowana Goślina i administrowane przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Początki tego mijsca sięgają 1979 roku.

Obecnie na terenie arboretum rośnie ponad 1100 gatunków drzew i krzewów. Warto zajrzeć również nad tamtejsze jezioro, które ubarwiają kwitnące lilie wodne. Wytyczono tam również ścieżkę dydaktyczną „Owadogród”, który ma długość około 500 m i podzielona jest na dziewięć przystanków tematycznych, a jej celem jest przybliżenie tematyki owadów.

na trasie zlokalizowanych jest,. Arboretum czynne jest codziennie w okresie wiosenno-letnim od 1 kwietnia do 30 października w godzinach od 7:00 do 20:00 oraz w okresie jesienno-zimowym od 1 listopada do 31 marca w godzinach od 8:00 do 15:00. Wstęp jest całkowicie bezpłatny. Arboretum.

Możliwa jest tam rezerwacja wycieczek z oprowadzaniem, gier terenowych, spotkań przy grillu oraz plenerowych sesji zdjęciowych.